Aj psychológ môže mať úzkosť a prekonávať hranice

18.06.2022

Pracujem ako psychológ už viac ako 15 rokov. A rada by som s vami všetkými zdielala moje najnovšie skúsenosti s prekračovaním vlastných hraníc. Priznám sa, že sama intenzívne pracujem na témach, ktoré pre mňa roky neboli dôležité. Myslela som, že ma už nič neprekvapí. A zrazu sa u mňa objavila nová skúsenosť a nová téma. Strach a úzkosť z potápania.

Potápanie nikdy nebolo mojím snom. Rozhodla som sa absolvovať kurz spoločne s mojím priateľom, ktorý odo mňa dostal základný kurz ako vianocný darček. A ako správna partnerka som sa rozhodla ísť s ním. Nikdy som si však nemyslela, že sa u mňa objaví toľko strachu a úzkosti, akú som prežila pri mojom prvom vstupe do bazéna s výstrojom na chrbte. Pred týmto momentom som absolvovala niekoľko hodín teórie. Samozrejme, ako je už u mňa štandardom, moje priebežné testy vedomostí sa pohybovali v rozmedzí od 90 do 100% a tak som sa do vody skutočne tešila.

Avšak pri mojom prvom vstupe do vody s výstrojom som pocítila, že nemám nad situáciou kontrolu. Rovnako som nemala kontrolu nad vlastným telom a zistila som, čo je to úzkostný atak. Stalo sa mi to prvý raz v živote vo veku 38 rokov. Ihneď sa objavili fyziologické prejavy strachu ako tras rúk, búšenie srdca, myšlienky na útek, odpor voči potápaniu, nenávisť k partnerovi, kvôli ktorému som sa vo vode v tom momente ocitla, nedôvera vo výstroj, neschopnosť dýchať, strach zo smrti ... to všetko a množstvo iných myšlienok mi išlo hlavou a nevedela som tieto myšlienky ovládať a ani zastaviť. Po mojej prvej praktickej hodine potápania, ktorú som v bazéne viac menej iba prestála, som prišla do auta a nevedela som zastaviť plač. Po príchode domov som si obula tenisky a o polnoci som išla behať po uliciach nočnej Bratislavy. Prežívala som obrovské fyzické napätie a pri behu som celú dobu ďakovala za to, že môžem slobodne dýchať. Nikdy som nemala takú obrovskú radosť a neprežívala som tak veľkú vďaku za to, že môžem slobodne a bez obmedzení dýchať.

Napriek tomu, že som už viac na potápačský kurz nechcela prísť, nevzdala som to. Niekoľko dní som sa venovala stabilizačným cvičeniam. Zamerala som sa na seba a na čistenie myšlienok a telesného strachu. Nevzdala som sa.

Prežila som a pochopila som, ako dôležité je naučiť sa ovládať emócie. Využila som všetky moje vlastné psychologické rady, ktoré dávam klientom a rovnako rady môjho terapeuta.

Kurz potápania som sa rozhodla dokončiť na Malte s individuálnou podporou lokálnych trénerov potápania. Strach a rešpekt je vo mne dodnes. Uvedomujem si, ako silne prežívam pocit, že musím byť závislá, resp. musím dôverovať vybaveniu a ľuďom okolo mňa pri tejto rekreačnej aktivite.

A čo bolo pre mňa najťažšie?

Naučiť sa dôverovať. Nielen vybaveniu a ľuďom. Ale rovnako sebe samej, vlastným schopnostiam a najmä uvedomiť si všetky moje naučené vzorce správania z minulosti. Nebolo to jednoduché. A rozhodne tento proces učenia u mňa ešte nie je ukončený. Avšak žiadna zmena v živote nie je ľahká. A opät som mala možnosť na vlastnej koži si pripomenúť, ako krehká môže byť niekedy naša emočná a psychická stabilita a zároveň ako silná môže byť naša vôľa, motivácia a pokora.

Aké rady chcem s vami zdieľať?

Uvedomte si, ze bojovať s vlastným strachom môže vyvolať ešte masívnejšiu reakciu odporu. Vlastné vzorce správania môžu spôsobiť rozsiahle poškodenie vzťahov s vašimi blízkymi. V strachu hľadajte vnútorné a vonkajšie zdroje, pripomeňte si vlastný potenciál a snažte sa chápat reakcie v kontexte osobnej histórie. Snažte sa teda pochopiť, prečo reagujete ako reagujete a čo môže túto reakciu sposobovať. O svojich emóciách a prežívaní komunikujte s odborníkom a/alebo vašimi blízkymi osobami. Izolácia a vyhýbanie sa ľuďom nie je riešením.

Autor: Ivana Čergeťová @radipsychologicka#i #am #really #padi #open #water #diver #thanksgiving

PhDr. Ivana Čergeťová, PhD., LL.M., MBA

Som psychologička, NLP koučka, kariérna poradkyňa a akademická pracovníčka, ktorá sa venuje teórii vzťahovej väzby viac ako 20 rokov. Pracujem na tejto téme nielen ako poradkyňa, ale rovnako ako výskumníčka.

Stretnutie so mnou ti môže pomôcť, ak hľadáš odborníka v oblasti duševného zdravia so zameraním na vzťahy, komunikáciu a osobnostný rozvoj.

Pre viac informácií sledujte moje sociálne siete @radipsychologicka #radipsychologicka #vztahy #laska #rozvoj #pridsasomnouporadit