Mediálne výstupy

V dnešnom prepojenom svete je delenie sa o vedomosti a osveta cez médiá dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Ako psychologička som si vždy uvedomovala silu médií v šírení informácií a vytváraní povedomia o dôležitých sociálnych témach. Či už cez televízne rozhovory, publicistické príspevky alebo online obsah, každá príležitosť hovoriť a vzdelávať môže byť kľúčovou zmenou v živote jednotlivca. V tejto sekcii si môžete prezrieť moje mediálne vystúpenia, kde som mala česť diskutovať o rôznych aspektoch psychológie a vzťahov, a zdieľať svoju odbornosť s cieľom informovať, inšpirovať a motivovať. Pozývam vás, aby ste sa podelili o tieto príbehy, pretože každý z nás môže prispieť k vytváraniu informovanejšej a citlivejšej spoločnosti.

Vitajte v sekcii mojich mediálnych vystúpení, kde nájdete zbierku odborných diskusií a rozhovorov z populárneho programu 'Dámsky klub' vysielaného na RTVS. Ako vášnivá zástankyňa psychologickej pohody a vzťahovej harmónie, zdieľam svoje odborné znalosti a postrehy, aby som poskytla podporu a usmernenie pre súčasné ženy. Tu si môžete pozrieť a vypočuť moje najnovšie rozhovory, ktoré ponúkajú praktické rady a odpovede na otázky, ktoré vás môžu trápiť. Nech je vaša cesta akákoľvek, spoločne ju môžeme spraviť svetlejšou. Záznam z celej relácie si môžete rovnako pozrieť v archíve RTVS.

V roku 2024 som vstúpila do pokračujúcej spolupráce s Andreou Chabroňovou a rovnako do úplne nového štúdia s čerstvou energiou a odhodlaním prinášať vám ešte viac zaujímavého a obohacujúceho obsahu. A začíname rozprávaním o umení ospravedlnenia, ktoré je mostom k porozumeniu, zmiereniu a hlbším vzťahom, a preto sme sa rozhodli venovať tejto dôležitej téme našu úplnú pozornosť. 


Hlbší prehľad názorov na spoločenské témy, prináša relácia 'Cez lupu'. Táto publicistická relácia od RTVS prináša detailný pohľad na známe i menej známe kauzy a kriminálne prípady, často spojené aj s ľudským zlyhaním. Tu nájdete záznamy debát, kde som mala možnosť prispieť svojimi odbornými znalosťami k diskusii o dôležitých témach. Každé video ponúka iný pohľad na príbehy, ktoré formujú našu spoločnosť a podnecujú k zamysleniu. Ponorte sa do obsahu, ktorý rozširuje hranice bežného vnímania a odhaľuje viac než bežný pohľad na vec.


Niektoré z populárnych tém v oblasti psychológie a vzťahovej terapie si môžete pozrieť aj v mojich krátkych rozhovoroch v televízii Markíza v rámci relácie Teleráno.


Články a rozhovory

Osveta a informovanosť sú kľúčovými prvkami na ceste k lepšiemu duševnému zdraviu. Prostredníctvom mojich odborných článkov a rozhovorov s médiámi vám prinášam aktuálne poznatky a praktické rady z oblasti psychológie a vzťahovej terapie. Cieľom je poskytnúť vám užitočné informácie, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť sebe samým a vášmu okoliu, a tým zlepšiť kvalitu vášho života. Prajem vám príjemné a inšpiratívne čítanie.


Ak neveru sami sebe neodpustíte, môže byť pre vás deštruktívna, hovorí psychologička Ivana Čergeťová

S neverou má podľa výskumov skúsenosť viac ako polovica manželských párov, napriek tomu je v spoločnosti tabu. "Morálne odsudzovanie nevery je na veľmi vysokej úrovni. Kontext, v ktorom sa neverní ľudia nachádzajú, je preto veľmi zložitý," hovorí vzťahová terapeutka Ivana Čergeťová.

Ľudia nechcú o nevere hovoriť a mnohí si nepripúšťajú jej príčiny ani dôsledky. "Často žijeme v rodinných mýtoch spojených s našou kultúrou, ktoré nájdeme aj vo filmoch, že naše lásky sú nekonečné a máme žiť s jednou osobou celý život. Túto predstavu podporuje aj kresťanské náboženstvo, ktoré je tradičné pre slovenskú kultúru," vysvetľuje psychologička.

V článku sa dozviete mnohé praktické tipy, ako pracovať s neverou vo vzťahu a odpustením. Zároveň sa dozviete o konštruktívnych spôsoboch komunikácie a budovania vzťahov.

Prečítajte si celý článok na stránke Denník N


Dohodol som si rande; keď som povedal, koľko meriam, žena ho zrušila. Štyria muži opisujú skúsenosti s aplikáciou Tinder

Článok v denníku N zaujímavým spôsobom popisuje príbehy mužov, ktorí sa snažili nájsť si lásku svojho života prostredníctvom aplikácie Tinder. Okrem rozhovorov sa dozviete aj krátke stanovisko z mojej strany k vzniknutej situácii a čo všetko spôsobuje randenie v dnešnom storočí cez online aplikácie. 

Žijeme v dobe plnej predsudkov a rýchlej túžby vytvoriť vzťah. Niekedy ide o testovanie trpezlivosti, inokedy iba o záujem o sexuálnu aktivitu. Ako teda využiť online a sociálne siete na hľadanie vzťahu?

"Ranili ich klamstvá a povrchnosť žien na zoznamovacej aplikácii. Neúspech na Tinderi sa nám môže preniesť aj do reálneho života, upozorňuje psychologička Ivana Čergeťová. Ak by ste mali jedinú sekundu na to, aby ste niekoho cudzieho zaujali až natoľko, aby vás chcel spoznať, čo by ste urobili? Možno o tom ani neviete, ale niekto z vášho okolia už určite pred touto výzvou stál. A možno aj vy sami."

Prečítajte si celý článok na stránke Denník N


Alfa ženy! Sú sebavedomé, samostatné a často majú komplikované vzťahy. Patríte k nim aj vy?

Článok na stránke Emma.pluska.sk skúma koncept tzv. "alfa žien", ktoré sú charakterizované ako sebavedomé a samostatné, často však čelia komplikáciám vo svojich vzťahoch. Tento článok sa zameriava na to, čo definuje alfa ženu, aké sú jej typické rysy a ako tieto vlastnosti ovplyvňujú jej medziľudské vzťahy. Diskutuje sa tu o silách a výzvach, ktorým tieto ženy v každodennom živote čelia, a ponúka užitočný pohľad na to, ako môžu alfa ženy navigovať v komplexnom svete moderného datovania a partnerstva.

Prečítajte si celý článok na Emma


ˇÚtok na chladničku pod vplyvom emócií je novodová VÁŽNA diagnóza. Patríte aj vy k bingerkám?

Článok na Emma.pluska.sk sa zameriava na problém "útoku na chladničku" vplyvom emócií, čo je jav známy ako emočné prejedanie alebo 'binge eating'. Tento článok poskytuje uvidenie do toho, ako emócie môžu viesť k nekontrolovanému prejedaniu a diskutuje o tom, ako sa tento jav stáva novodobou vážnou diagnózou. Preberá sa tu, ako rozpoznať symptómy a aké stratégie môžu byť účinné pri zvládaní tohto správania. Tento článok môže byť užitočný pre tých, ktorí si nie sú istí, či sú postihnutí týmto javom, a hľadajú spôsoby, ako sa s ním vysporiadať.

Prečítajte si celý článok na Emma


"Narcistický bumerang" ničí vzťahy: Vzťahová terapeutka radí, ako rozpoznáš, že si obeťou manipulácie

Článok hovorí o manipulatívnom správaní v romantických vzťahoch, známom ako "narcistický bumerang". Tento proces zahŕňa štyri fázy: idealizácia, devalvácia, zahodenie a vracanie sa (hoovering), čo je cyklus používaný narcistami na manipuláciu a emocionálne zneužívanie. Článok poskytuje rady, ako rozpoznať príznaky narcizmu a manipulácie, a zdôrazňuje význam vzdelávania sa o narcizme, stanovenia hraníc vo vzťahu a budovania podpornej siete. 

Prečítajte si celý článok na Startitup


Slovákov práca stresuje, z tohto majú obrovská strach. Odborníčka prezradila, ako proti nemu bojovať

Tento článok na portále StartItUp sa venuje problematike stresu na pracovisku, ktorý je pre mnohých Slovákov veľkým zdrojom obáv. Odborníčka v článku hovorí o tom, aký obrovský strach môže práca vyvolať a prezrádza efektívne stratégie a metódy, ako proti tomuto stresu bojovať. Článok poskytuje užitočné tipy na zlepšenie pracovného prostredia a zdravia zamestnancov, a súčasne zdôrazňuje význam prevencie a správneho zvládania stresových faktorov.

Prečítajte si celý článok na Startitup


ˇZábery, z ktorých mrazí: Pre adrenalín mladíci zo Slovenska riskujú život a porušujú zákon

Tento článok zo StartItUp sa venuje alarmujúcemu javu medzi mladými ľuďmi na Slovensku, ktorí kvôli hľadaniu adrenalínových zážitkov riskujú svoj život a porušujú zákon. V článku sú predstavené zábery, ktoré odhaľujú nebezpečné kúsky, aké tieto mladé osoby podnikajú, a tiež diskutuje o dôvodoch, ktoré ich vedú k takémuto riskantnému správaniu. Zameriava sa na dôležitú tému týkajúcu sa bezpečnosti mladých ľudí a spoločenského vplyvu takéhoto konania.

Prečítajte si celý článok na StartitupKedy vyklopiť pravdu o Ježiškovi: Odborníčka hovorí o najlepšom možnom spôsobe

Tento článok z webu StartItUp sa zaoberá citlivou témou, kedy a ako by mali rodičia svojim deťom prezradiť pravdu o Ježiškovi. V článku radím, aký je najlepší spôsob a čas na toto dôležité odhalenie, pričom zohľadňujem emocionálny a vývojový aspekt detí. Článok ponúka náhľad na to, ako tento moment spracovať tak, aby bol pre deti pochopiteľný a zároveň zachoval kúzlo Vianoc.

Prečítajte si celý článok na Startitup


Na Slovensku môže mať zbraň snáď ktokoľvek. Odborníčka vysvetľuje, ako mohol atentátnik dostať zbrojný preukaz

Atentát na premiéra prináša otázky, na ktoré je potrebné hľadať odpovede nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj psychologického a spoločenského dopadu. Opomenúť nemožno ani niektoré vyjadrenia politikov, ktoré boli tesne po incidente veľmi polarizujúce.

"Je potrebné si uvedomiť, že ak je rétorika významných predstaviteľov štátu formulovaná emocionálne alebo polarizačne, dochádza k prehlbovaniu napätia a názorových rozdielov, a to nielen v rámci spoločenského priestoru, avšak dochádza k nim aj na úrovni základnej bunky spoločnosti, ktorou je rodina."

Prečítajte si celý článok na Startitup


Psychologička vysvetlila, prečo Slováci milujú Ružu pre nevestu či Love Island. Je sledovanie reality šou nebezpečné? Môže vzniknúť skutočný, plnohodnotný vzťah v reality šou?

Obľúbená reality šou Ruža pre nevestu sa síce nedávno skončila, no ľudia stále sledujú, čo sa deje s účastníčkami súťaže, ale aj samotným Radkom po skončení populárneho projektu. Na Slovensku sa tešila obľube aj reality šou Love Island, kde účastníci súťaže takisto prišli nájsť lásku.

Mnohí z nás sa hanbia priznať, že sledovali tieto programy. Niektorí Slováci si to s chuťou zapli ako svoje "guilty pleasure" (previnilé potešenie) k večerným maškrtám. Iní zase po celom dni potrebovali len jednoduchú zábavu.

Prečítajte si celý článok na EMEFKA


Slovenská vzťahová terapeutka o zoznamovaní a aplikáciách: Čo si určite nedať do profilu a akú najčastejšiu chybu robia ľudia na zoznamkách?

"Niektorým single život vyhovuje, no väčšina z nás túži po niekom, o koho sa môže oprieť a bude po ich boku, v dobrom aj zlom. Dnešná doba je však rýchla a digitálna, veľa vecí sa odohráva v online priestore. Aj hľadanie potenciálneho partnera a následné zoznamovanie.

Nie každý je ale fanúšikom sociálnych sietí a zoznamovacích aplikácií. Môže to však byť tým, že máme o nich utvorený nejaký negatívny obraz, pretože ľudia ich nepoužívajú vždy správne. Ako teda využiť ich potenciál naplno? A vieme si v dnešnej dobe nájsť partnera aj bez nich? Ktoré témy určite nevyťahovať na prvom rande a, naopak, na čo sa pýtať? Toto všetko nám v rozhovore prezradila psychologička a vzťahová terapeutka Ivana Čergeťová."

Prečítajte si celý článok na EMEFKA


Šikana vo vzťahu alebo Kanye West po slovensky: Partner mi zakazoval nosiť piercingy a tepláky, povolené som mala iba legíny

"Vadilo mu, aké oblečenie nosím, a chcel, aby som si obliekala vyslovene ženské veci," hovorí Sofia. Nielen Kanyeho Bianca, ale aj niektoré slovenské vzťahy postihuje šikanovanie. Podľa psychologičky má takéto kontrolné správanie viacero dôvodov. Ešte na strednej škole som chodila s chalanom, ktorý bol skvelý zo všetkých stránok. Ja som mala svoj štýl obliekania a vtedy to pre mňa znamenalo veľmi veľa. Vadilo mi, že on sa obliekal inak, bolo mu to úplne ukradnuté."

Prečítajte si celý článok na Refresher


8 krokov, ako zvládnuť rozchod podľa vzťahovej terapeutky

Článok na portále Refresher skúma proces zvládania rozchodu a ponúka osem krokov, ako sa s ním vyrovnať podľa rady vzťahovej terapeutky. Tieto kroky sú navrhnuté tak, aby poskytli praktickú a emocionálnu podporu ľuďom, ktorí prechádzajú rozchodom, a pomohli im zotaviť sa z tejto náročnej životnej skúsenosti. Článok poskytuje užitočné tipy, ako zvládať emocionálne nástrahy rozchodu a ako postupne budovať nový, zdravý začiatok.

Prečítajte si celý článok na Refresher


Psychologička radí: Ako prežiť Vianoce bez stresu, hádok a prejedania?

Článok na webovej stránke Vdobrom.sk ponúka rady od psychologičky, ako prežiť Vianoce bez stresu, hádok a prejedania. Zameriava sa na poskytovanie praktických a užitočných tipov pre tých, ktorí chcú prežiť sviatočné obdobie pokojne a zdravo. Tento článok prináša návrhy, ako si udržať emocionálnu rovnováhu počas tohto hektického obdobia, ako efektívne zvládať rodinné napätie a ako vyhnúť sa prejedaniu spojenému so sviatkami.

Prečítajte si celý článok na Vdobrom.sk


ˇ"Vrahom sa môže stať každý z nás. Agresívne sklony sa môžu prejaviť už v detstve", hovorí psychologička

Tento článok na portále Brainee hnonline.sk sa venuje téme agresívneho správania a potenciálu pre násilné konanie, ktoré sa môže začať prejavovať už od detstva. Psychologička v článku hovorí o tom, ako určité sklonosti a správanie môžu byť indikátorom budúceho násilného konania. Článok tiež zdôrazňuje význam včasnej intervencie a správneho prístupu k riešeniu agresívneho správania u detí. Poskytuje hlbší pohľad na psychologické aspekty, ktoré môžu ovplyvniť vývoj agresívnych tendencií a zdôrazňuje dôležitosť porozumenia a prevencie takéhoto správania.

Prečítajte si celý článok na Brainee


Nevyšli vám novoročné predsavzatia? Psychologička radí, čo s tým

Ak ste sa ocitli v situácii, keď vaše novoročné predsavzatia nefungujú tak, ako ste dúfali, tento článok vám môže poskytnúť užitočné rady a perspektívy. V rozhovore s odborníčkou na psychológiu sa dozviete, prečo niektoré predsavzatia zlyhávajú a ako môžete pristupovať k stanovovaniu a dosahovaniu vašich cieľov efektívnejšie. Tento článok ponúka praktické tipy na to, ako sa vyrovnať s výzvami pri plnení predsavzatí a ako sa môžete motivovať k pozitívnym zmenám v novom roku."

Prečítajte si celý článok na Forbes.sk


ˇ"Ideálny partnerský vzťah neexistuje", hovorí psychologička

Tento článok na Fitshaker.sk sa zaoberá tématikou partnerských vzťahov a prináša náhľad na to, prečo ideálne partnerstvo je skôr mýtom než realitou. Psychologička v článku hovorí o očakávaniach a realite vzťahov, a poukazuje na to, že každý vzťah má svoje výzvy a neistoty. Diskutuje sa tu o dôležitosti komunikácie, porozumenia a vzájomnej podpory v partnerstve. Článok poskytuje cenné uvidenia do toho, ako budovať zdravé a plnohodnotné vzťahy, ktoré nie sú založené na nezrealizovateľných ideáloch.

Prečítajte si celý článok na Fitshaker


Ďalšie mediálne výstupy