Ako spoznať "red-flags" vo vzťahu s narcistom?

21.03.2023

Rozpoznať tzv. "red-flags" alebo červené vlajky vo vzťahu môže byť niekedy náročné, najmä ak ste vo fáze vzťahu, kedy sa snažíte do neho emocionálne investovať. Toto sa nemusí diať iba na začiatku vzťahu, ale aj neskôr.

Nižšie uvádzam niekoľko znakov, na ktoré si treba dať pozor a ktoré môžu naznačovať potenciálne problémy:

  • Neúctivé správanie: Ak váš partner neustále ignoruje vaše pocity, znevažuje vás alebo k vám hovorí povýšenecky, môže to byť prejav neúcty a varovania.
  • Kontrolné správanie: Ak sa váš partner snaží kontrolovať, čo nosíte, koho vidíte alebo čo robíte, môže to byť znakom nezdravého a potenciálne urážlivého správania.
  • Nedostatok komunikácie: Ak váš partner neustále ukončuje konverzáciu, vyhýba sa diskusii o dôležitých otázkach alebo odmieta počúvať vaše obavy, môže to byť znakom zlyhania komunikácie vo vzťahu.
  • Nedostatok dôvery: Ak je váš partner žiarlivý alebo majetnícky, obviňuje vás z podvádzania alebo klamstva bez akýchkoľvek dôkazov alebo vás neustále kontroluje, môže to byť znakom nedostatku dôvery vo vzťahu.
  • Ignorovanie hraníc: Ak váš partner neustále prekračuje vaše hranice alebo sa vo vás cíti nepríjemne, môže to byť znakom ignorovania vašich potrieb a varovaním.

Je dôležité dôverovať svojim inštinktom a venovať pozornosť všetkým červeným vlajkám, ktoré sa objavia vo vašom vzťahu. Ak sa cítite nesvoji alebo si nie ste istí tým, ako sa k vám partner správa, môže byť užitočné vyhľadať podporu od terapeuta alebo dôveryhodného priateľa, ktorý vám pomôže zorientovať sa v situácii.


A ako spoznať, že žijete s narcistom?


Je možné, že žijete s narcistickou osobou, ak prejavuje konzistentný vzorec správania, ktorý je v súlade s narcistickou poruchou osobnosti (NPD). Tu je niekoľko znakov, na ktoré si treba dať pozor:

  1. Grandiózny pocit vlastnej dôležitosti: Narcistická osoba môže zveličovať svoje úspechy, talenty alebo schopnosti a očakávať, že bude uznaná za nadradenú bez akýchkoľvek skutočných dôkazov na podporu jej/jeho tvrdení.
  2. Nedostatok empatie: Narcistický človek môže mať problémy s pochopením pocitov alebo potrieb iných alebo sa o ne môže zaujímať a môže ich dokonca zneužiť pre svoj vlastný prospech.
  3. Potreba obdivu: Narcistický človek môže neustále vyhľadávať pozornosť, chválu alebo obdiv od ostatných a rozčúliť sa alebo nahnevať, ak má pocit, že nie je dostatočne uznávaný.
  4. Oprávnené alebo nadštandardné správanie: Narcistická osoba môže očakávať špeciálne zaobchádzanie alebo privilégiá a môže byť nahnevaná alebo rozhorčená, ak nedostane to, čo cíti, že si zaslúži.
  5. Arogantné alebo povýšenecké vystupovanie: Narcistický človek môže pôsobiť blahosklonne alebo odmietavo voči ostatným a môže si myslieť, že prekračuje pravidlá alebo očakávania, ktoré platia pre všetkých ostatných.

Ak máte podozrenie, že žijete s narcistickou osobou, môže byť užitočné vyhľadať podporu od terapeuta alebo odborníka na duševné zdravie, ktorý vám môže pomôcť pochopiť situáciu a vyvinúť zdravé stratégie zvládania.


PhDr. Ivana Čergeťová, PhD., LL.M., MBA

Som psychologička, NLP koučka, kariérna poradkyňa a akademická pracovníčka, ktorá sa venuje teórii vzťahovej väzby viac ako 20 rokov. Pracujem na tejto téme nielen ako poradkyňa, ale rovnako ako výskumníčka.

Stretnutie so mnou ti môže pomôcť, ak hľadáš odborníka v oblasti duševného zdravia so zameraním na vzťahy, komunikáciu a osobnostný rozvoj. 

Pre viac informácií sledujte moje sociálne siete @radipsychologicka #radipsychologicka #vztahy #laska #rozvoj #pridsasomnouporadit