Ako zastaviť cestu k zániku nášho vzťahu?

05.01.2024

Hovorili sme už o štyroch typoch deštruktívneho správania (kritika, pohŕdanie, obrana, stavanie múrov), ktoré vytvára vo vzťahoch apokalyptický scenár. Na identifikáciu týchto deštruktívnych foriem je najlepšie zamerať sa na 5 oblastí a dnes si ich detailnejšie priblížime. 

Pozorovanie komunikačných vzorcov

Prvým krokom je začať pozorovať vlastné komunikačné vzorce, najmä počas konfliktov. Dôležité je zamerať sa na slová a tón, ktorý používate. Napríklad, rozpoznajte rozdiel medzi obviňujúcimi výrokmi a vyjadreniami osobných pocitov.

Sebareflexia

Ďalej je dôležitá sebareflexia. Snažte sa o pochopenie vlastných emócií a reakcií počas konfliktov. Je dôležité rozpoznať, či vaše reakcie prispievajú k harmonickému riešeniu alebo podnecujú konflikt. Učte sa popisovať a rozumieť vlastným emocionálnym stavom.

Empatické počúvanie

Pri empatickom počúvaní sa sústreďte na plné vnímanie toho, čo váš partner hovorí, bez prerušovania a s plnou pozornosťou. Validujte pocity partnera a snažte sa pochopiť jeho perspektívu. Toto zahŕňa aktívne počúvanie a reakciu, ktorá ukazuje porozumenie a empatiu.

Vyhľadanie deštruktívnych vzorcov v párovej dynamike

Keď už viete rozpoznať vlastné vzorce a dokážete sa aktívne sústrediť na partnera, je čas prejsť na identifikáciu týchto vzorcov vo vzťahovej dyáde. Snažte sa pochopiť, ako tieto vzorce ovplyvňujú váš vzťah a ako na seba navzájom reagujete.

Odborná pomoc

Ak si s týmito problémami neviete poradiť sami, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Terapeut alebo vzťahový poradca vám môže pomôcť identifikovať a riešiť tieto problémy, čím prispeje k zlepšeniu vášho vzťahu.

Váš vzťah si zaslúži vašu pozornosť a prácu. Vyhľadanie a práca s týmito vzorcami vám môže pomôcť dosiahnuť zdravší a šťastnejší vzťah. Pre viac informácií a podrobností čítajte môj blog na tejto stránke www.radipsychologicka.sk a sledujte moje videá na YouTube. Pamätajte, investícia do zdravia vášho vzťahu je jednou z najlepších investícií, ktoré môžete urobiť.


PhDr. Ivana Čergeťová, PhD., LL.M., MBA, PCIC

Som psychologička, NLP koučka, vzťahová terapeutka, kariérna poradkyňa a akademická pracovníčka. Venujem sa teórii vzťahovej väzby viac ako 20 rokov v kontexte osobného života a pracovného prostredia. Pracujem na tejto téme nielen ako poradkyňa, ale aj ako výskumníčka.

Stretnutie so mnou ti môže pomôcť, ak hľadáš odborníka v oblasti duševného zdravia so zameraním na vzťahy, komunikáciu a osobnostný rozvoj.

Pre viac informácií sleduj moje sociálne siete @radipsychologicka #radipsychologicka #vztahy #laska #attachment #vztahovavazba #vztahovyterapeut #rozvoj #pridsasomnouporadit