Čo má depresia spoločné so smútkom?

03.05.2023

Depresia a smútok sú dve rôzne veci, hoci môžu mať niektoré spoločné prvky. Smútok je normálnou reakciou na stratu alebo ťažké udalosti v živote, zatiaľ čo depresia je klinické ochorenie, ktoré môže ovplyvniť náladu, správanie a fyzické zdravie.

Pri smútku sa zvyčajne cítime smutní, sklamaní alebo nešťastní v dôsledku niečoho, čo sa nám stalo, ako napríklad strata milovaného človeka alebo koniec vzťahu. Tieto pocity smútku môžu byť intenzívne, ale postupne sa zlepšujú a môžu byť ovplyvnené situáciami v každodennom živote.

Depresia je však oveľa zložitejšia a trvá oveľa dlhšie ako smútok. Osoby s depresiou môžu mať smutné a zúfalé pocity, pocit bezmocnosti, straty záujmu o veci, ktoré kedysi milovali a trvalé zmeny nálady. Môžu sa cítiť bezcenní a strácať záujem o svoj život. Depresia sa môže prejavovať fyzickými symptómami, ako je únava, bolesť hlavy, problémy so spánkom a strata chuti do jedla.

Hoci smútok a depresia môžu mať niektoré spoločné symptómy, ako napríklad smutok a stratu záujmu, depresia sa líši tým, že trvá oveľa dlhšie, ovplyvňuje schopnosť zvládať každodenné aktivity a môže mať vážne dôsledky na fyzické a psychické zdravie. Ak si myslíte, že trpíte depresiou, mali by ste sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na duševné zdravie.

Smútim alebo mám depresiu?

Je prirodzené, že po strate človeka, ktorého sme mali radi, alebo po prekonaní ťažkej udalosti, sa cítime smutní. To ale neznamená, že máme depresiu. Ak sa vám však pocity smútku a zármutku neustále nedarí prekonať, trvajú dlhšie ako očakávate a ovplyvňujú vaše každodenné fungovanie, môže to byť znakom depresie. Niektoré ďalšie príznaky depresie zahŕňajú:

  • Náladové zmeny: Človek s depresiou môže mať smutné alebo prázdne pocity, stratu záujmu o veci, ktoré kedysi miloval, alebo trvalé zmeny nálady. Niektorí ľudia s depresiou sa cítia prázdni, bezcitní alebo bez nádeje.

  • Fyzické symptómy: Depresia sa môže prejavovať aj fyzickými symptómami, ako je únava, bolesť hlavy, problémy so spánkom a strata chuti do jedla. Môžu sa tiež vyskytnúť ďalšie fyzické problémy, ako je napríklad zvýšená bolesť alebo zhoršenie chronických chorôb.

  • Zmeny v správaní: Osoby s depresiou môžu mať problémy so sústredením, rozhodovaním alebo pamäťou. Môžu sa cítiť bezcenní a strácať záujem o svoj život. Niekedy sa tiež môžu objaviť sebapoškodzujúce správanie alebo myšlienky na samovraždu.

Ak máte podozrenie, že vaše pocity smútku pretrvávajú a ovplyvňujú vaše každodenné fungovanie, mali by ste sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na duševné zdravie. Tí vám môžu pomôcť zistiť, či máte depresiu, a navrhnúť vhodnú liečbu.


PhDr. Ivana Čergeťová, PhD., LL.M., MBA, PCIC

Som psychologička, NLP koučka, vzťahová terapeutka, kariérna poradkyňa a akademická pracovníčka. Venujem sa teórii vzťahovej väzby viac ako 20 rokov v kontexte osobného života a pracovného prostredia. Pracujem na tejto téme nielen ako poradkyňa, ale aj ako výskumníčka.

Stretnutie so mnou ti môže pomôcť, ak hľadáš odborníka v oblasti duševného zdravia so zameraním na vzťahy, komunikáciu a osobnostný rozvoj.

Pre viac informácií sleduj moje sociálne siete @radipsychologicka #radipsychologicka #vztahy #laska #attachment #vztahovavazba #vztahovyterapeut #rozvoj #pridsasomnouporadit