Flow-experience alebo ako byť šťastným?

16.11.2016

Nedávno som sa stala účastníkom výskum o šťastí. A tak som sa zamýšľala, čo je to vlastne šťastie a v akých chvíľach ho prežívam. A ako šťastie podporujem?

Vnímam šťastie ako emóciu. Šťastie prežívam zväčša "tu a teraz" (alebo "hapiness now"), nedá sa prenášať a je podnecované aktivitami, ktoré vo mne vyvolávajú pocit spokojnosti s prítomnosťou. Často sa takéto momenty nazývajú aj JOY-EXPERIENCE alebo zážitky radosti. Trvajú krátkodobo, avšak vďaka nim som sa dokázala naučiť riadiť aj dlhodobé uvoľňovanie dopamínu (chemická látka, ktorá sa v mozgu uvoľňuje pri príjemných aktivitách) a vnímať FLOW-EXPERIENCE alebo zážitky dlhodobej vnútornej spokojnosti. Môj úspech v jednej činnosti vo mne začal podnecovať chuť do ďalšej a tým sa stávala moja motivácia dlhodobejšia.

Spomínam si, keď som po prvý raz vkročila do telocvične. Všetky tie stroje a ľudia vo mne vyvolávali strach. Bolo to pre mňa neznáme prostredie, v ktorom som sa stretla s neznámym človekom, ktorý mal byť môj tréner. Jediným mojím cieľom bolo schudnúť. Cesta ma nezaujímala. Dajte mi liek a ja ho začnem užívať, aby som sa vyliečila z obezity. Žiaľ, zistila som, že takto to nefunguje. Uvedomila som si, že ak chcem byť šťastná a spokojná sama so sebou, musím vyjsť zo zóny môjho osobného komfortu.

Začala som sa snažiť obmedzovať môj strach. Spočiatku som najradšej stála v rohu miestnosti, aby som nevzbudzovala pozornosť. Vnútorne som si vravela: "Kto by sa predsa chcel pozerať na ženu s nadváhou?" Môj tréner mi začal ukazovať cestu a snažil sa pomáhať mi posúvať moju zónu obmedzení vďaka podpore. A robí to dodnes.

Moja zóna komfortu sa postupne značne zmenila. Môj mozog ma prestal obmedzovať. Už nechcem stáť v rohu telocvične. Baví ma prichádzať do neznámeho prostredia a testovať moje schopnosti, rozprávať sa s cudzími ľuďmi, sledovať reakcie môjho okolia a byť sledovaná okolím.

Samozrejme, moje mentálne obmedzenia existujú dodnes, avšak som odvážnejšia k ich narúšaniu a zdolávaniu výziev. Nielen mentálnym a inteligenčným spôsobom. V tých som vždy vynikala, pretože som ako dieťa moje pocity menejcennosti pretransformovala do snahy byť dokonalá a vyčnievať z radu mojim mozgom a inteligenciou. Avšak moju vnútornú agresivitu a hnev na ľudí som dokázala potlačiť až vtedy, keď som začala prekonávať aj moje telesné obmedzenia.

Telo ma naučilo, že nie je dôležitý vždy cieľ, ale radosť z činností a aktivít, ktoré k cieľu vedú. Začala som počas tréningov preživať FLOW-EXPERIENCE, a teda zážitky absolútneho uspokojenia pri plnení výsledkov so zapojením mojich schopností a zručností. Tento princíp som sa postupne naučila používať aj v mojom bežnom a pracovnom živote.

Môj prvý väčší telesný FLOW zážitok som prežila na bežiacom páse, kedy som odkráčala mojich prvých 5 kilometrov. Áno, skutočne som ich IBA odkráčala. Postupne som sa tešila z každého zlepšenia pri každom tréningu a naučila som sa povzbudzovať sa pri každom výkone a radovať sa aj z drobných pokrokov.

A aký bol môj dnešný FLOW zážitok? Moje prvé zdvihy na hrazde. Uvedomila som si, že dokážem zdvihnúť moje telo. Prežívala som obrovskú radosť, chuť objať každého jedného človeka v telocvični a zakričať nahlas, že som to dokázala.

Moje odporúčanie: Nauč sa radovať aj z drobných vecí a pokrokov. Každý z nás má ciele a Ty si musíš užiť aj cestu k nim. Eviduj si svoje úspechy, zapisuj si ich, fotografuj alebo iným spôsobom archivuj. Pomôžu Ti v čase stagnácie, keď sa Ti nebude dariť a pomôžu Ti pripomenúť si a obnoviť FLOW zážitok.


PhDr. Ivana Čergeťová, PhD., LL.M., MBA

Som psychologička, NLP koučka, kariérna poradkyňa a akademická pracovníčka, ktorá sa venuje teórii vzťahovej väzby viac ako 20 rokov. Pracujem na tejto téme nielen ako poradkyňa, ale rovnako ako výskumníčka.

Stretnutie so mnou ti môže pomôcť, ak hľadáš odborníka v oblasti duševného zdravia so zameraním na vzťahy, komunikáciu a osobnostný rozvoj.

Pre viac informácií sledujte moje sociálne siete @radipsychologicka #radipsychologicka #vztahy #laska #rozvoj #pridsasomnouporadit