Zrodenie nového sna

30.12.2023

Stále bojujem s pocitmi neporozumenia a hnevom na ostatných. Na Tenerife som prišla oživiť svoju dušu a tiež telo. Našla som sa pod vplyvom rôznych kultúrnych a sociálnych tlakov, ktorým som dovolila posunúť môj život na smer, ktorý som nezvládla. A možno stačí iba priznať, že som tak veľmi frustrovaná tým, čo sa deje medzi ľuďmi, že sa zo mňa stáva odľud, ktorému vyhovuje samota.

Už niekoľko rokov si uvedomujem, že samota nie je osamelosť. Je to priestor, kde potrebujem dočerpávať sily. Som charakterovo introvert a môj vzťah k samote a tichu majú svoje korene v mojom detstve. Ako dieťa som nesmierne milovala počúvať rozprávky na platniach, ktoré ma zavádzali do sveta fantázie a dobrodružstva. Tieto príbehy boli pre mňa viac než len rozprávaním. Boli bránami do iných svetov, kde som mohla zažívať dobrodružstvá, ktoré boli nad rámec mojej každodennej reality.

História a knihy boli pre mňa vždy fascinujúce. Strácala som hodiny študovaním charakterov postáv, ich motivácie a činov. Každá kniha bola ako cesta do inej doby, inej krajiny, iného sveta. Postupom času sa moja láska k príbehom rozšírila aj na odborné knihy, kde som objavovala hlbšie poznatky o ľudskom správaní, myslení a emóciách.

Ako som rástla, táto láska k samote a hlbokému zamyšleniu mi zostala. Ako dospelá som si uvedomila, že to, čo som považovala za samotu, je v skutočnosti hlboké spojenie so sebou samou. Samota mi umožňuje vnímať a rozumieť môjmu vnútornému hlasu, môjmu vnútornému ja. V tichu a samote som schopná reflektovať, analyzovať a pochopiť svoje myšlienky a emócie. Je to čas, kedy sa môžem venovať sebapoznávaniu, kedy môžem pracovať na svojom osobnom rozvoji a kreativite.

V tomto tichom, introspektívnom prostredí nachádzam svoju silu a pochopeniu hlbších aspektov života. Vo chvíľach samoty nachádzam pokoj, ktorý je tak potrebný v dnešnom rušnom a často chaotickom svete. Vyhovuje mi žiť v súčasnom svete a neskonale ho milujem.

Svet je nádherným miestom, ale denne zažívam nenávisť, závisť a hnev ľudí, ktorí už podľa mňa aj zabudli, kedy s týmito emóciami začali a čo ich k nim viedlo.

Svet je nádherným miestom, plným nespočetných príležitostí a krás, no zároveň sa denne stretávam s nenávisťou, závisťou a hnevom ľudí. Mnohí z nich, podľa môjho názoru, už aj zabudli, kedy s týmito emóciami začali a čo ich k nim viedlo. Žijú ich, pretože nič iné nepoznajú. V tomto momente si uvedomujem, že sme prestali vnímať vlastné životy, stali sme sa otrokmi predsudkov, očakávaní a nenávisti. Prestali sme obdivovať ľudí za ich jedinečnosť, za to, že vnímajú a žijú svet inak.

V tomto uvedomení vidím možnosť rastu. Utekám z bežného života, ktorý ma obmedzuje a kde každý očakáva, ako sa mám správať, čo mám hovoriť, ako mám hovoriť a ako mám tvoriť svoj život. 

Rozhodla som sa vzdať sa svojho sna, aby som dala priestor novým snom.

Táto odvaha opustiť niečo, čo mi už neslúži, mi otvára dvere k novým možnostiam a novým začiatkom. Súčasná situácia mi už nesklúži. Po rokoch opúšťam akademickú pôdu na Slovensku, ktorá bola kedysi mojím snom, ale teraz už nie je súčasťou mojej cesty. Moje rozhodnutie nie je o vyplakávaní, ale o uznávaní toho, kto som a kým chcem byť. 

Moja identita a profesionálna cesta nie sú určované tým, čo hovoria iní, obzvlášť keď ide o nepravdivé tvrdenia. Nedokážem úplne určiť, ako vznikla informácia ohľadom brania finančných odmien od študentov za konzultácie záverečných prác, avšak ani po jej pôvode nechcem pátrať. Tieto tvrdenia neodrážajú môj charakter, ani moje profesionálne hodnoty a cítim potrebu na ne reagovať. Opakované šírenie dezinformácií, ktoré narušujú moju odbornú reputáciu, osobnú integritu, etické zásady a morálne hodnoty, je pre mňa hlboko bolestnou skúsenosťou.

A čo je výsledkom?

V tomto procese uvedomenia a osobnej transformácie vidím nielen výzvu, ale aj nesmiernu príležitosť. Učím sa, že opustenie starých snov môže byť začiatkom niečoho nového a vzrušujúceho. Je to cesta, ktorá ma vedie k hlbšiemu poznaniu seba samého a k otvoreniu priestoru pre nové sny a možnosti.

Napriek ťažkostiam a subjektívne vnímanej nespravodlivosti, ktorým som čelila v akademickom prostredí, si nesmierne vážim skúsenosti, ktoré mi toto obdobie poskytlo. Našla som v sebe odvahu stáť si za svojimi hodnotami a za svojou pravdou, čo ma posilnilo a ukázalo mi nový smer.

Pravá sila spočíva v autenticite a v schopnosti stáť si za svojimi presvedčeniami, aj keď to znamená odísť od toho, čo neskutočne milujete.

Tieto skúsenosti ma naučili, že moja pravá sila spočíva v autenticite a v schopnosti stáť si za svojimi presvedčeniami, aj keď to znamená odísť od toho, čo neskutočne milujete. S odhodlaním a dôverou v seba samú sa teraz obraciam k novým horizontom, pripravená objavovať a tvoriť nové kapitoly môjho života.

V tomto momente premeny a obrody som vďačná za všetky lekcie, ktoré mi život priniesol. Verím, že každá skúsenosť, či už dobrá alebo zlá, je príležitosťou pre rast a sebapoznanie. S pocitom pokory a vďačnosti sa teraz vydávam na cestu, ktorá je viac v súlade s mojou pravou podstatou a snami.


PhDr. Ivana Čergeťová, PhD., LL.M., MBA, PCIC

Som psychologička, NLP koučka, vzťahová terapeutka, kariérna poradkyňa a akademická pracovníčka. Venujem sa teórii vzťahovej väzby viac ako 20 rokov v kontexte osobného života a pracovného prostredia. Pracujem na tejto téme nielen ako poradkyňa, ale aj ako výskumníčka.

Stretnutie so mnou ti môže pomôcť, ak hľadáš odborníka v oblasti duševného zdravia so zameraním na vzťahy, komunikáciu a osobnostný rozvoj.

Pre viac informácií sleduj moje sociálne siete @radipsychologicka #radipsychologicka #vztahy #laska #attachment #vztahovavazba #vztahovyterapeut #rozvoj #pridsasomnouporadit