Personal Blog

Minulý rok som strávila mesiac na stáži v zahraničí. V tichých uliciach mesta Helsinki a divokosti Fínska som našla niečo viac ako len krásu severnej prírody. Objavila som v sebe otázky, ktoré mi dlho rezonovali v duši a najmä ma cyklili v mojich psychosomatických symptómoch a vzťahových vzoroch.

Stále bojujem s pocitmi neporozumenia a hnevom na ostatných. Na Tenerife som prišla oživiť svoju dušu a tiež telo. Našla som sa pod vplyvom rôznych kultúrnych a sociálnych tlakov, ktorým som dovolila posunúť môj život na smer, ktorý som nezvládla. A možno stačí iba priznať, že som tak veľmi frustrovaná tým, čo sa deje medzi ľuďmi, že sa zo mňa...

Posledné mesiace veľa cestujem. Obľubujem slnko a teplé južanské európske (a najmä ostrovné) krajiny. Avšak tentokrát ma odvialo trochu mimo mojho kurzu do Škandinávie. Ocitla som sa v Helsinkách. Od prvého dňa, čo som tu, pozorujem kultúrne rozdiely medzi nami, Stredoeurópanmi, a ľuďmi žijúcimi priamo vo Fínsku. A v čom je ten rozdiel?

V priebehu niekoľkých desiatok rokov sa neustále objavuje v médiách problematika nezamestnanosti. V širšom ponímaní je tento problém riešený na úrovni politickej, sociologickej, ba dokonca aj teologickej. V užšom psychologickom ponímaní zameriavame našu pozornosť neustále na cieľovú skupinu nezamestnaných. Avšak existuje aj časť ľudí, ktorí na...

Pracujem ako psychológ už viac ako 15 rokov. A rada by som s vami všetkými zdielala moje najnovšie skúsenosti s prekračovaním vlastných hraníc. Priznám sa, že sama intenzívne pracujem na témach, ktoré pre mňa roky neboli dôležité. Myslela som, že ma už nič neprekvapí. A zrazu sa u mňa objavila nová skúsenosť a nová téma. Strach a úzkosť z...

V dnešnom príspevku by som sa s vami chcela podeliť o tému, ktorá je pre mňa veľmi osobná a zároveň odborná. Ako psychologička som sa dlhodobo zaoberala poruchami príjmu potravy, ale dnes vám chcem otvorene povedať, že sama som zápasila so záchvatovým prejedaním. Chcem vám ukázať, že pochopenie tohto problému je prvým krokom k jeho prekonaniu.

Pohyb je významnou súčasťou môjho života a sprevádza ma už od detstva. Prináša mi pocit uvoľnenia a spokojnosti. Z tohto dôvodu sa už niekoľko rokov venujem pohybovej terapii, ktorá je rozsiahlou oblasťou zlepšujúcou kvalitu môjho života.

Pred niekoľkými mesiacmi som sa stala MY-JUMPerom. Čo to znamená? Rozhodla som sa zmeniť môj život a teraz by som sa chcela s ostatnými ľuďmi deliť o túto skúsenosť a motivovať ich k zmenám.