Kedy bojovať o záchranu toxického vzťahu?

14.04.2023

Často sa ma klienti pýtajú, či sa oplatí bojovať o záchranu vzťahu, ak majú pocit, že je toxickým. Niekedy však úplne zabúdame na to, aké sú prejavy toxického vzťahu a že nie každý vzťah takýmto je. Naučili sme sa veciam a udalostiam v našom živote dávať "nálepky", aby pre nás bolo jednoduchšie sa s nimi vysporiadať a zároveň v kontexte vzťahov ich aj jednoduchšie opustiť. 

Takže pokúsme sa definovať, čo je to toxický vzťah, keďže v učebnici psychológie takého pomenovanie nenájdeme. Toxický vzťah je typ vzťahu, ktorý nie je zdravý a negatívne ovplyvňuje aspoň jednu zúčastnenú osobu. Tento typ vzťahu sa často vyznačuje emocionálnym vydieraním, manipuláciou, fyzickým, sexuálnym alebo psychickým násilím, neustálou kritikou a kontrolou zo strany jedného alebo oboch partnerov. 

Toxické vzťahy sú často charakterizované neustálymi konfliktmi, nedostatkom dôvery, závislosťou, vzájomným obviňovaním a neschopnosťou komunikovať. V takomto vzťahu sa často objavujú pocit viny, hanby, zahanbenia a mnohokrát aj strach a úzkosť. Toxický vzťah môže byť emocionálne vyčerpávajúci a môže mať negatívny vplyv na celkové zdravie a pohodu jednotlivca.

Aké sú znaky toxicity vo vzťahu?

Existuje niekoľko znakov, ktoré môžu signalizovať, že vzťah je toxický:

  1. Nevypočutie a ignorovanie potrieb a pocitov druhej osoby.
  2. Nadvláda a kontrola nad partnerom, snaha ovplyvňovať jeho/jej rozhodnutia.
  3. Manipulácia a vydieranie, hrozby a násilie (aj psychické).
  4. Nedostatok rešpektu a dôvery, klamstvá a podvody.
  5. Prejavovanie negatívnych emocionálnych reakcií, ako sú zlosť, neistota, podozrievavosť, žiarlivosť a nevraživosť.
  6. Vyžadovanie neustálej pozornosti a potvrdenia zo strany partnera, neschopnosť byť sám so sebou.
  7. Ťažkosti s komunikáciou a riešením konfliktov, opakovanie rovnakých hádok a problémov.

Ak sa vyskytujú tieto znaky vo vzťahu a nedá sa s nimi adekvátne pracovať, je pravdepodobné, že vzťah je toxický a môže mať negatívny vplyv na psychické aj fyzické zdravie jednotlivcov. Je dôležité vyhľadať pomoc a podporu psychológa, vzťahového terapeuta alebo odborníka na duševné zdravie.

Bojovať teda o záchranu toxického vztahu? 

Môže to byť veľmi zložité a nie vždy je to najlepšia voľba. Všeobecne platí, že by sme mali bojovať o vzťah, ktorý nám prináša viac pozitív ako negatív. Ak však ide o toxický vzťah, v ktorom sa cítime nešťastní a ktorý nám spôsobuje trvalé psychické alebo fyzické poškodenie, môže byť najlepšou voľbou ukončenie vzťahu.

Toxické vzťahy môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako napríklad nezdravými komunikačnými vzorcami, nízkou sebadôverou, nezvládanými emocionálnymi problémami alebo dokonca mentálnymi chorobami. Ak chcete zachrániť toxický vzťah, je potrebné začať tým, že si uvedomíte problémy vo vzťahu a budete mať túžbu pracovať na ich riešení. 

V niektorých prípadoch však môže byť možné zachrániť toxický vzťah, ak obe strany sú ochotné pracovať na problémoch. Ak sa chcete pokúsiť zachrániť vzťah, mali by ste s partnerom otvorene a úprimne komunikovať o svojich obavách a problémoch a pracovať spoločne na riešení. Prípadne by ste mohli zvážiť vzťahovú terapiu a návštevu terapeuta alebo kouča na podporu pri riešení problémov vo vzťahu.

Uvedomte si, že zachraňovanie toxického vzťahu môže byť náročné a často vyžaduje veľa práce a úsilia od oboch strán. Ak však máte pocit, že sa oplatí pokúsiť sa vzťah zachrániť, nevzdávajte sa a pokračujte spoločne v úsilí. V prípade, že sa rozhodnete pre ukončenie vzťahu, je dôležité nájsť si podporu od blízkych ľudí alebo odborníka.


PhDr. Ivana Čergeťová, PhD., LL.M., MBA

Som psychologička, NLP koučka, vzťahová terapeutka, kariérna poradkyňa a akademická pracovníčka. Venujem sa teórii vzťahovej väzby viac ako 20 rokov v kontexte osobného života a pracovného prostredia. Pracujem na tejto téme nielen ako poradkyňa, ale aj ako výskumníčka.

Stretnutie so mnou ti môže pomôcť, ak hľadáš odborníka v oblasti duševného zdravia so zameraním na vzťahy, komunikáciu a osobnostný rozvoj.

Pre viac informácií sleduj moje sociálne siete @radipsychologicka #radipsychologicka #vztahy #laska #attachment #vztahovavazba #vztahovyterapeut #rozvoj #pridsasomnouporadit